Kroz projekt „Istina o pobjednicima“ slatinska HVIDR-a i ove je godine organizirala ciklus terenske nastave za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole, a u prigodi obilježavanja Dana 136. slatinske brigade.
Tako su tijekom protekla dva tjedna terensku nastavu prošli učenici iz pet osnovnih škola.
Učenike OŠ Voćin predvodile su učiteljice biologije Martina Vukičević i geografije Mirna Strilić, s učenicima OŠ Josipa Kozarca iz Slatine bio je učitelj geografije i povijesti Markan Lukić, s učenicima OŠ Eugena Kumičića Slatina bio učitelj povijesti Dino Mataz koji je predvodio i učenike OŠ Mikleuš, dok je posljednjeg dana terenske nastave učenike OŠ Davorin Trstenjak iz Čađavice predvodio učitelj geografije i povijesti Tomislav Sabolić.
Cilj ovog projekta je promicanje istine o Domovinskom ratu, te provođenjem konkretnih aktivnosti, povećanje razine znanja i informiranosti učenika sedmih, ali i osmih razreda osnovne škole o Domovinskom ratu na širem slatinskom području.
Tako su učenici u sklopu svoje terenske nastave nakon odavanja počasti poginulim hrvatskim braniteljima, paljenjem svijeća i molitvom ispred Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku 136. slatinske brigade, te kratkog prisjećanja ratnog puta brigade ispred spomenika podignutog njoj u čast, posjetili Spomen sobu Domovinskog rata u Zavičajnom muzeju Slatina gdje im je poslije pozdravnih riječi ravnatelja Vlade Majhena prezentaciju o događanjima tijekom Domovinskog rata na širem slatinskom području održao kustos Zavičajnog muzeja Srđan Đuričić te ih upoznao s kontekstom i kronologijom Domovinskog rata istaknuvši važnost obrane slatinskog prostora za cijelu istočnu Hrvatsku, kao i posljedice rata od kojih su ljudski životi najveća žrtva kojima je plaćana samostalnost i sloboda naše domovine.
Kako bi im cijela slika događanja iz tog razdoblja bila jasnija učenici su od ove godine imali prigodu pogledati i film „Domovinski rat na slatinskom prostoru“ na kojem su radili djelatnici Zavičajnog muzeja Slatina i profesor povijesti Dino Mataz.
– Čitajući imena svakog pojedinog poginulog hrvatskog branitelja prisjećamo se njihove žrtve, njihovih mladih života koje su dali za slobodu naše Domovine i to nikada ne smijemo zaboraviti, – istaknuo je Đuričić koji se tom prilikom osvrnuo na nastanak Spomen sobe Domovinskog rata gdje su članovi Udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Slatina-Orahovica i pokojna predsjednica Marija Maračić odigrali presudnu ulogu, a čiji su članovi također porazgovarali s učenicima u petak jer to je dan njihovih redovitih okupljanja u tom prostoru.
Po završetku predavanja preparator Goran Boršić upoznao je učenike s vojnom opremom i oružjem korištenim za vrijeme Domovinskog rata.
O teškim danima tijekom Domovinskog rata kada su mnogi životi izgubljeni, a uništeni onih koji su preživjeli govorio im je zamjenik gradonačelnika Grada Slatine i potpredsjednik slatinske HVIDR-e Ilija Nikolić koji je istaknuo kako je svrha ovog projekta „Da se ne zaboravi“, jer kako je rekao, djeci će nakon ove terenske nastave cijeli tijek Domovinskog rata na ovim prostorima ostati u sjećanju upravo iz razloga što su i sami imali priliku obići liniju obrane kojom su kročili hrvatski ratnici da bi svima nama osigurali slobodu i život kakav danas poznajemo.
Nakon predavanja u Zavičajnom muzeju učenici su obišli bivšu liniju obrane grada Slatine i odali počast poginulim hrvatskim braniteljima na spomen obilježjima njihove pogibije, a posjetili su i Voćin gdje im je ispred spomenika nevinim žrtvama, o životu za vrijeme okupacije u Voćinu govorio predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Voćin Darko Božičković koji je i sam preživio ratne strahote, a potom su saznali i nešto više o povijesti voćinske Crkve Majke Božje u čiji je obilazak učenike poveo vlč. Ivan Ereiz.
Terenska nastava završila je odavanjem počasti svim poginulima u Domovinskom ratu ispred centralnog spomen obilježja u Četekovcu.
U pratnji učenika tijekom terenske nastave bili su i članovi HVIDR-e Slatina Stjepan Trevizan, Alexander Kiš i Dragan Arsin koji su ih upoznali s putevima 136. slatinske brigade.
Kroz ovaj projekt nastavlja se i jača suradnja između braniteljskih udruga, ali i lokalne samouprave, a projekt „Istina o pobjednicima“ podržavaju i financijski podupiru: Grad Slatina te općine Čađavica, Sopje, Mikleuš i Voćin. (mf/Foto: Mihaela Feldi, Stjepan Trevizan, Dino Mataz, Aleksander Kiš, Ilija Nikolić)